Trwa wczytywanie...

 


Budowanie MOSTów... czyli między biznesem a sztuką

  • Opublikowano ›
    31 grudnia 2014
  • Autor ›
    Michał Kaczmarek
  • Medium ›
    Zachodniopom. Przedsiębiorca
Powiększ

W poprzednim numerze magazynu "Zachodniopomorski Przedsiębiorca" przedstawiliśmy Państwu działalność Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie. Pod koniec grudnia Towarzystwu udało się zakupić pierwszy obraz, który już można oglądać w siedzibie Muzeum. Dzieło Augusta Ludwiga Mosta pokazuje, że budowanie mostów między sztuką a biznesem jest możliwe i... potrzebne.

Jedenasty Most w Szczecinie

Szczecińskie Muzeum Narodowe jest posiadaczem największej w Polsce kolekcji obrazów słynnego malarza Augusta Ludwiga Mosta. Pochodzący ze Szczecina artysta, uczeń berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych zaliczany jest do kręgu najwybitniejszych twórców pomorskiej sztuki XIX wieku. Malował sceny rodzajowe rozgrywające się w plenerze i we wnętrzach, pejzaże pomorskie i górskie, widoki miejskie i wiele portretów zamawianych przez przedstawicieli ówczesnej elity. Zakupiony przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego "Portret rodziny Kuhn" jest już jedenastym obrazem Mosta, który zasili zbiory szczecińskiej instytucji kultur. - To dla nas bardzo cenne i znaczące wsparcie, dobrze mieć świadomość, że są w Szczecinie ludzie biznesu, którym sztuka i wartości artystyczne nie są obojętne - mówił podczas przekazania dzieła Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. - Nadrzędnym celem reaktywowanego po kilku latach przerwy Towarzystwa jest stałe wspieranie działalności Muzeum Narodowego w Szczecinie i współdziałanie przy jego dalszym rozwoju. Zamierzenia te będą realizowane - dodał Edward Osina, prezes TPMN oraz prezes firmy Calbud.

Niezwykłe spotkanie

Obraz "Portret rodziny Kuhn" powstał w 1844 roku, przedstawia scenę rodzajową XIX wiecznego sposobu spędzania wolnego czasu przez bliskich sobie ludzi. - Most ukazał na obrazie etos mieszczańskiego życia. Autor w symbolicznej formie przedstawił szczęście rodzinne, zacisze domowe, skromność, pewną powściągliwość - mówi dr Dariusz Kacprzak, zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Eleganckie towarzystwo zebrało się na popołudniową herbatę w salonie. Członkowie rodziny zgromadzili się przy okrągłym stole, nakrytym serwetą z umieszczoną na nim kryształową paterą wypełnioną wykwintnymi owocami. W centrum kompozycji, za stołem, stoi będący wówczas głową rodziny Emil Kuhn, to właśnie na jego zlecenie powstał obraz, który trafił właśnie do Szczecina. - Reprezentacyjny charakter rodzinnego portretu podkreśla bogaty i pełen smaku wystrój salonu. Chłodne promienie światła słonecznego wpadające przez wysokie okno do wnętrza przydają szlachetności ukazanej scenie - pisała w opracowaniu dotyczącym dzieła dr Ewa Gwiazdowska, kurator muzealny.

Obraz został wykonany techniką olejną na płótnie o wymiarach 55 x 68,5 cm. Jest sygnowany i datowany przez artystę z lewej strony u dołu kompozycji: LMost 1844.

Prezent od przyjaciół

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie kupiło obraz Ludwiga Augusta Mosta na aukcji niemieckiego domu aukcyjnego Auctionata w Berlinie. Jego koszt wyniósł kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest to pierwszy, ale jak zapewniają członkowie Towarzystwa, nie ostatni obraz zakupiony do kolekcji, którą można oglądać w Muzeum Narodowym w Szczecinie w gmachu głównym na Wałach Chrobrego.

‹ Wróć do listy artykułów