Wracamy do 100-letniej tradycji podziwiania europejskiej sztuki
Inicjatywa stworzenia Galerii Sztuki Współczesnej powstała we współpracy Muzeum Narodowego i reaktywowanego w 2014 roku Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego.
- Właśnie rozpoczynamy prace nad nową Galerią Sztuki Europejskiej, w których będą prezentowane XIX-wieczne dzieła różnych szkół narodowych oraz międzynarodowej awangardy - mówi Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego. - Złożą się na nią prace ze zbiorów własnych muzeum oraz sukcesywnie pozyskiwane depozyty, w tym od tworzącego własną kolekcję Towarzystwa, które obejmuje patronat nad galerią.
Hojni przyjaciele
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie nawiązuje do czasów z początku XX wieku, kiedy dzięki społecznej inicjatywie powstało Muzeum Miejskie na Wałach Chrobrego. Hojność ówczesnego Szczecińskiego Towarzystwa Muzealnego pozwalała szczecinianom oglądać znakomite dzieła artystów europejskich - Vincenta van Gogha czy Narcisse'a Virgilia Diaza de la Peny.
W salach wystaw czasowych szczecinianie mogli zaś oglądać między innymi ekspozycje Honore Daumiera, Kathe Kollwitz oraz Emila Noldego.
Charakter statutowej działalności towarzystwa, w tym przede wszystkim zakup dzieł sztuki, wymaga sporych pieniędzy. Większość z nich pochodzi ze składek wpłacanych raz w roku przez Członków TPMNS, którymi są zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Część pieniędzy pochodzi także od podmiotów, które nie będąc członkami, zdecydowały się przekazać na jego rzecz darowizny.
- Nasze towarzystwo liczy około 100 członków i chce skupiać ludzi, którzy lubią kolekcjonować i zechcą kolekcjonować razem z nami - mówi Edward Osina, prezes TPMNS. - Dzięki współpracy każdy członek towarzystwa będzie mógł stać się udziałowcem kolekcji muzealnej.
Gerson i jego szkoła
Bohaterem pierwszej wystawy inaugurującej działalność Galerii jest Wojciech Gerson i otwarta na początku stycznia wystawa "Wojciech Gerson i jego szkoła". To nestor patriotycznie nastrojonego malarstwa narodowego.
Dziś w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie znajdują się cztery kompozycje Gersona. "Portret Rozalii Winter" (1850, olej, płótno, 64 x 51; obecnie na wystawie czasowej w willi Tyszkiewiczów na Zatroczu, Litwa) reprezentuje wczesny okres twórczości. "Pejzaż z wiatrakiem" (1855, olej, blacha, 34 x 25) stanowi jedną z pierwszych prób malarstwa pejzażowego, prowadzących do tak wybitnych prac jak dojrzały "Krajobraz tatrzański" (1893, ołówek, akwarela, papier, 37 x 28,5). Zakupiona pierwotnie przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie i uchodząca po II wojnie światowej za zaginioną, a znajdująca się w szczecińskiej kolekcji od 1979 roku "Przysięga na szarotkę" (1867, olej, płótno, 137 x 101) to jedno z najbardziej charakterystycznych dla malarza przedstawień rodzajowych inspirowanych życiem polskich Górali.
Towarzystwo negocjuje zakup obrazu Wojciecha Gersona "Bez ziemi. Pomorzanie wyparci przez Niemców na wyspy Bałtyku". Jego cena wynosi około 800 tys. zł.
Kupili Mosta
W grudniu Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie z myślą o wzbogaceniu gromadzonej przez MNS kolekcji dzieł Augusta Mosta zakupiło w berlińskim domu aukcyjnym Auctionata podczas aukcji cenny obraz "Portret rodziny Kuhn" najwybitniejszego artysty XIX wieku związanego ze Szczecinem i Pomorzem.
Obraz wykonany techniką olejną na płótnie, sygnowany i datowany przez artystę z lewej strony u dołu kompozycji "LMost 1844", odnotowany w katalogu dzieł Augusta Ludwiga Mosta, sporządzonym w 1937 roku przez jego wnuka Petera Paula Mosta, powstał w 1844 roku na zamówienie Emila Kuhna. Wpisujące się w konwencję biedermeierowskiej sceny rodzajowej we wnętrzu dzieło jest reprezentacyjnym potretem rodziny zamawiającego.
Obraz trafił jako depozyt do MNS i pokazuje na jakiej zasadzie ma działać TPMNS.
Gdzie jest nowa galeria
Galeria Sztuki Europejskiej powstaje w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego na pierwszym piętrze, gdzie obecnie można oglądać Rembrandta.
Przyjaciele muzeum
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie zostało założone 19 marca 2008 roku, podczas Zebrania Założycielskiego, w którym wzięło udział 17 osób.
Mimo założenia i zarejestrowania stowarzyszenia oraz szczytnych celów, jakie mu przyświecały, TPMNS nie podjęło realnej działalności statutowej. Reaktywacja nastąpiła w 2014 roku.
Nadrzędnym celem Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie jest stałe wspieranie działalności Muzeum Narodowego w Szczecinie i współdziałanie przy jego dalszym rozwoju. Zamierzenia te są realizowane na kilku płaszczyznach:
- zakup dzieł sztuki, a następnie ich użyczanie lub darowanie Muzeum Narodowemu w Szczecinie;
- organizowanie imprez oraz działań eksponujących, promujących i wspierających sztukę oraz edukację artystyczną, historyczną i społeczną;
- wspieranie pracy naukowej.