Trwa wczytywanie...

 


Szymon Piotr Kubiak

Powiększ

Historyk sztuki, muzealnik i wykładowca akademicki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii sztuki (rozprawa: Architektura i urbanistyka Poznania 1919–1939). Od 2010 roku pracownik naukowy Muzeum Narodowego w Szczecinie, a od 2013 kierownik tamtejszego Działu Sztuki Europejskiej 1800–1945. Od 2012 adiunkt w Zakładzie Historii i Teorii Sztuki Akademii Sztuki w Szczecinie.

Kurator wystaw, autor, redaktor oraz tłumacz wydawnictw naukowych i popularnych poświęconych sztuce. Publikował m.in. na łamach: „Przekroju”, „Gazety Wyborczej”, „Arteonu”, „Artluka”, „Czasu Kultury”, „Gazety Malarzy i Poetów”, „Muzealnictwa” i „Pograniczy”. Zajmuje się historią sztuki nowoczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem: architektury, rzeźby, malarstwa dekoracyjnego, rzemiosła artystycznego, wzornictwa przemysłowego, grafiki użytkowej i ubioru.

Jest członkiem International Council of Museums (ICOM), Grupy Roboczej Polskich i Niemieckich Historyków Sztuki i Konserwatorów Zabytków oraz International Working Party for Document and Conservation of Buildings, Sites and Neighborhoods of the Modern Movement (DOCOMOMO).