Trwa wczytywanie...

 


Wizyta w galerii

Autor: August Ludwig Most
Rok powstania: 1849
Technika: olej na płótnie
Wymiary: 61 cm x 77 cm

Powiększ

Opis dzieła

Obraz Augusta Ludwiga Mosta, zakupiony w Chicago, nienotowany w katalogu dzieł artysty opracowanym przez wnuka Petera Paula Mosta, przedstawia współczesną malarzowi wizytę w galerii malarstwa.

Jest on po części refleksją artysty nad własną profesją i percepcją efektów własnej pracy - dzieł, które tworzone są z myślą o odbiorcach. Jednak przede wszystkim obraz jest anegdotyczną sceną rodzajową, podpatrzoną przez Mosta być może w monachijskiej Starej Pinakotece, ukazujący nie tylko poczucie humoru artysty, ale także zdradzającą jego zainteresowania kulturą regionalną.

Oto galerię malarstwa odwiedziła chłopska rodzina ubrana w stroje noszone w regionie Schwalm, na południe od Kassel w Hesji (Schwalmertrachten). Przyglądając się wiszącemu na ścianie aktowi kobiecemu dwie młode dziewczyny reagują żywiołowym śmiechem, stojący obok mężczyzna, prawdopodobnie ich ojciec, wpatruje się w dzieło z wyraźnym zachwytem, zaś towarzysząca mu żona - przygląda się z czytelną na twarzy dezaprobatą.

Wokół inni zwiedzający oglądają zgromadzone w świątyni sztuki dzieła: mężczyzna w głębi przez lornetkę przygląda się wysoko zawiesezonemu obrazowi, inny siedzący na kanapie oddaje się lekturze katalogu, obok niego leżą cylinder, rękawiczki i laska. Być może na zamówienie tego eleganckiego mężczyzny, sportretowanego w kadrze kompozycji, powstał w 1849 ten obraz.

źródło: Dzieła Augusta Ludwiga Mosta w Muzeum Narodowym w Szczecinie