Trwa wczytywanie...

 


Ja i przestrzeń

Autor: Maciej Woltman
Rok powstania: 2003
Technika: akryl, płótno
Wymiary: 200x130 cm

Powiększ

Opis dzieła

Idea namalowania cyklu obrazów zatytułowanego "Ja i Przestrzeń", należącego obecnie do kolekcji Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie, zrodziła się w 1998 roku, kiedy to ks. Aleksander Nitche, ówczesny proboszcz Parafii św. Józefa w Wesseling w Niemczech, zaproponował mi zorganizowanie we wnętrzu kościoła wystawy, której tematem przewodnim miał być człowiek.

Wpadłem na pomysł, by pokazać tu człowieka jako istotę fizyczną i metafizyczną, zawieszoną pomiędzy niebem (kosmosem) a ziemią. Potraktowałem temat dosłownie i na fragmentach czarnego, luźnego płótna odbijałem swoje ciało pomalowane białą farbą. Gotowe prace zostały następnie rozwieszone w formie sztandarów we wnętrzu kościoła.

Na wernisażu otrzymałem od właściciela galerii w Luksemburgu propozycję wystawienia u niego tych prac. W 2002 roku naciągnięte na blejtramy i oprawione obrazy znalazły się więc w tejże galerii. Po roku wróciły do Szczecina, potem jeszcze wystawione zostały w Berlinie, by ponownie wrócić do Szczecina i znaleźć swoje miejsce w Towarzystwie Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Maciej Woltman