Trwa wczytywanie...

 


Portret chłopca (Emila Baesemanna)

Autor: August Ludwig Most
Rok powstania: 1849
Technika: olej na płótnie
Wymiary: 104 x 82 cm

Powiększ

Opis dzieła

Dzieło powstało w 1849 r. na zamówienie szczecińskiego kupca Gottlieba Baesemanna i przedstawia jego syna - Emila. Kilkuletni, blondwłosy chłopiec, ubrany w granatowy kaftan, pozuje na oplecionej winoroślą werandzie rodzinnej, podszczecińskiej posiadłości. W jednej ręce trzyma kapelusz udekorowany strusim piórem, w drugiej zaś - kolorową piłeczkę. Na portrecie towarzyszy mu piesek. W tle widać gęsty park, a w dalszej perspektywie - zabudowania. W opinii pracowników Muzeum kompozycja nawiązuje do portretów dzieci władców i arystokracji, co może wskazywać na wysokie aspiracje Gottlieba Baesemanna.

Obraz został zakupiony za kwotę 12.000 euro (54.298,80 zł), z czego 2.061,57 zł pochodziło ze środków zgromadzonych w ramach zbiórki publicznej przeprowadzonej podczas 11. Europejskiej Nocy Muzeów, a pozostała kwota - ze środków własnych naszego Stowarzyszenia.

Dzieło zostało przekazane w długoterminowy depozyt do Muzeum Narodowego w Szczecinie, gdzie wejdzie w skład jednej z największych kolekcji obrazów Augusta Ludwiga Mosta - będzie bowiem 12. obrazem tego artysty w zbiorach szczecińskiego Muzeum.