Prezentacja obrazu Mosta w Muzeum Narodowym

17 grudnia 2014

We wtorek, 16 grudnia 2014 roku, w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie na Wałach Chrobrego odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano obraz Augusta Ludwiga Mosta "Portret rodziny Kühn".

Obraz wykonany techniką olejną na płótnie o wymiarach 55 x 68,5 cm, sygnowany i datowany przez artystę z lewej strony u dołu kompozycji: "LMost 1844", został zakupiony przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie ze środków pochodzących ze składek członkowskich oraz darowizn. Zakupu dokonano podczas aukcji domu aukcyjnego Auctionata, która miała miejsce na początku tego miesiąca w Berlinie.

Na konferencji, podczas której po raz pierwszy publicznie zaprezentowano dzieło Mosta, obecny był Lech Karwowski - Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, Edward Osina - Prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie, a także Przemysław Wraga - Dyrektor Wydziału Kultury, Nauki i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. O życiu i twórczości malarza oraz scenie przedstawionej na obrazie opowiedzieli pracownicy naukowi Muzeum - dr Ewa Gwiazdowska i dr Dariusz Kacprzak - Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Obraz przebywa obecnie w Pracowni Konserwatorskiej MNS, gdzie zostanie poddany niezbędnym zabiegom konserwatorskim. Szerszej publiczności ma zostać zaprezentowany w II-III kwartale 2015 roku. To już jedenasty obraz Augusta Ludwiga Mosta w kolekcji szczecińskiego Muzeum.