Obrazy zostają w Szczecinie!

23 czerwca 2020

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że dwa obrazy – „Handlarze ryb” Augusta Ludwiga Mosta oraz „Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta” monogramisty J.R. – zostają w Szczecinie. To efekt porozumienia jakie zawarliśmy z dotychczasowym właścicielem płócien - mBank S.A.

Oba dzieła zostały zakupione dwie dekady temu dzięki staraniom dr Bogdany Kozińskiej, ówczesnej kierownik Muzeum Historii Szczecina. Kupił je BRE Bank, dzisiejszy mBank, który przekazał obrazy w długoterminowy depozyt do Muzeum Narodowego w Szczecinie, gdzie były prezentowane na wystawach stałych w Muzeum Historii Szczecina. Warto podkreślić, że obraz Augusta Ludwiga Mosta „Handlarze ryb” był jednym z pierwszych dzieł tego artysty w kolekcji Muzeum. Dziś ta szczecińska instytucja może pochwalić się zbiorem 13 płócien Mosta i obszernej teki z jego rysunkami oraz szkicami, a nasze Towarzystwo - czterema obrazami tego wybitnego, związanego z naszym miastem artysty.

Na początku bieżącego roku właściciel obrazów postanowił sprzedać całą swoją pokaźną kolekcję, a pozyskane środki przeznaczyć na nowy projekt związany ze wsparciem młodych artystów. Szczecińskie obrazy także miały trafić na aukcję wraz z pozostałymi obiektami. Dzięki staraniom Zarządu naszego Towarzystwa, w tym w szczególności Pana Prezesa Edwarda Osiny oraz Pani Wiceprezes Marii Niewęgłowskiej, a także dzięki bardzo przychylnej postawie Zarządu mBank udało się wycofać je z aukcji i nabyć w atrakcyjnej cenie. Jeszcze raz bardzo za to dziękujemy!

Podjęliśmy jednocześnie decyzję o niezwłocznym przekazaniu zakupionych dzieł szczecińskiemu Muzeum w długoterminowy depozyt. Obrazy zostają więc na swoim miejscu. Niezwłocznie po aranżacji ekspozycji będzie można je ponownie podziwiać na wystawie stałej „Historia i kultura Szczecina w czasach szwedzkich i pruskich” w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina.

W ciągu 7 lat działalności naszego Stowarzyszenia przekazaliśmy szczecińskiemu Muzeum Narodowemu, w długoterminowy depozyt, łącznie 16 prac - wszystkie zostały zakupione ze środków pochodzących przede wszystkim ze składek wnoszonych co roku przez naszych Członków. Im również należą się w tym miejscu ogromne podziękowania, bo pozostanie obu obrazów w Szczecinie to nasz wspólny sukces