Pierwsza rzeźba w naszej kolekcji

17 lutego 2020

Kolekcja naszego Stowarzyszenia wzbogaciła się właśnie o kolejne dzieło - zakupiliśmy bowiem jedną z najstarszych zachowanych rzeźb cenionego szczecińskiego artysty Sławomira Lewińskiego - "Popiersie Fryderyka Chopina", 1949, gips, wym. 70 x 41 x 42 cm.

Praca została zakupiona od syna artysty - szczecińskiego rzeźbiarza i architekta wnętrz Jakuba Lewińskiego, za kwotę 7.650,00 zł, w całości pochodzącą ze środków własnych naszego Stowarzyszenia. To już 52 praca w naszej kolekcji, a 15 przekazana w długoterminowy depozyt do Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Warto wspomnieć, że Szczecińskie muzeum posiada największą liczbę dzieł rzeźbiarza w zbiorach publicznych, która wzbogaciła się właśnie o kolejne prace. Syn artysty zdecydował się bowiem przekazać instytucji 18 prac z zasobów rodzinnych - w tym 12 prac swego nieżyjącego od 1999 roku ojca oraz 6 prac innych artystów związanych ze Szczecinem. Wszystkie zostały zaprezentowane podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Muzeum. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia (fot. Maciej Luszawski).

Powiązane galerie

Prezentacja prac Sławomira Lewińskiego otrzymanych przez MNS