Nowe dzieło w naszej kolekcji

3 grudnia 2019

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że kolekcja naszego Stowarzyszenia wzbogaciła się o nowe dzieło - zakupiliśmy bowiem obraz Krzysztofa Gliszczyńskiego, "Residuum", 10.VII.1998 - 13.I.1999, enkaustyka, pył marmurowy, popiół na płótnie, wym. 200 x 150 cm, 150 x 9 x 25 cm.

Dzieło zostało zakupione bezpośrednio od jego autora za kwotę 25.500,00 zł, z czego 23.827,44 zł pochodziło ze środków własnych TPMNS, a 1.672,56 zł - ze zbiórki publicznej przeprowadzonej podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Praca została już przekazana w długoterminowy depozyt do Muzeum Narodowego w Szczecinie - Muzeum Sztuki Współczesnej.

Pierwsza publiczna prezentacja obrazu "Residuum" w Szczecinie miała miejsce podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Muzeum Narodowym w Szczecinie - Muzeum Tradycji Regionalnych, w której wziął udział Edward Osina - Prezes naszego Stowarzyszenia, a także Anna Bańkowska - Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Lech Karwowski - Dyrektor MNS oraz Magdalena Lewoc - Kierownik Muzeum Sztuki Współczesnej. Zaprezentowano także trzy inne prace, które zostały zakupione dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Zachodniopomorskiego.

***

Krzysztof Gliszczyński (ur. 1962) - absolwent Liceum Plastycznego w Szczecinie, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Plastycznej w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki w latach 1982–1987 w pracowni prof. Hugona Laseckiego oraz w pracowni dyplomowej prof. Kazimierza Ostrowskiego. W latach 1995–2002 założyciel i współprowadzący Galerię Koło w Gdańsku. Pomysłodawca Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego przyznawanej przez ZPAP w Gdańsku. W latach 2008–2012 Dziekan Wydziału Malarstwa Akademii sztuk Pięknych w Gdańsku; w latach 2012–2016 Prorektor ds. rozwoju i współpracy ASP w Gdańsku. Obecnie prowadzi III Pracownię Malarstwa w ASP w Gdańsku.