12. Europejska Noc Muzeów w Szczecinie

18 maja 2017

W najbliższą sobotę, 20 maja 2017 roku, odbędzie się kolejna, 12. Europejska Noc Muzeów w Szczecinie, podczas której muzea oraz wiele innych instytucji kulturalnych będzie dostępnych dla zwiedzających w godzinach wieczornych i nocnych.

Zobacz program 12. Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie!

Trzeci rok z rzędu nasze Towarzystwo zamierza zachęcić Szczecinian i turystów do współtworzenia muzealnej kolekcji. Podczas zbliżającej się Nocy Muzeów przeprowadzimy więc wspólnie z Muzeum Narodowym w Szczecinie zbiórkę publiczną. Zebrane w ten sposób środki zamierzamy przeznaczyć na zakup prac Gérarda Singera, które - podobnie jak w przypadku poprzednich zbiórek - zostaną przekazane przez nas Muzeum Narodowemu w Szczecinie w długoterminowy depozyt.

Warto przy tym zaznaczyć, że w szczecińskim Muzeum znajduje się ogromny gabarytowo, ale i cenny ze względów historycznych i artystycznych obraz francuskiego twórcy Gérarda Singera pt. 14 lutego 1950 roku w Nicei. Był prezentowany w Szczecinie w ramach wystawy Daleko od Moskwy. Gérard Singer i sztuka zaangażowana. W trakcie prac nad ekspozycją zostały odnalezione szkice do szczecińskiego malowidła, dwa rysunkowe i jeden olejny, a także litografia i dwa druki ulotne z motywem obrazu, będące własnością wdowy po artyście i reprezentującej go paryskiej galerii. Spadkobiercy zaproponowali Muzeum zakup dzieł malarskich i rysunkowych na preferencyjnych warunkach oraz darowiznę archiwaliów. By móc scalić wszystkie świadectwa związane z kompozycją Singera w jednym miejscu, potrzebna jest Państwa pomoc.

Podczas ubiegłorocznej zbiórki publicznej przeprowadzonej przy okazji 11. Europejskiej Nocy Muzeów zebraliśmy łącznie 2.160,95 zł, 3,53 euro, 25 centów amerykańskich. Zebrane środki przeznaczyliśmy na zakup obrazu Augusta Ludwiga Mosta - Portret Emila Baesemanna, przedstawiający kilkuletniego syna szczecińskiego kupca Gottlieba Baesemanna. Obraz został zakupiony za kwotę 54.298,80 zł, z czego 2.061,57 zł pochodziło ze środków zgromadzonych w ramach zbiórki publicznej, a pozostała część - ze środków własnych naszego Stowarzyszenia. W ten sposób - wspólnie z Państwem - wsparliśmy nasze Muzeum, powiększając posiadaną przez nie kolekcję obrazów Augusta Ludwiga Mosta do 12 płócien.

Zachęcamy Państwa do skorzystania z bogatej oferty imprez oraz do podzielenia się z nami choćby symboliczną złotówką, abyśmy wspólnie mogli wzbogacić kolekcję szczecińskiego Muzeum o kolejne, jakże wartościowe prace.