Trwa wczytywanie...

 


Dni ulicy Zbożowej i wystawa malarstwa Eugena Dekkerta

  • Opublikowano ›
    21 sierpnia 2015
  • Autor ›
    Maciej Luszawski
Powiększ

Wspólnie z miłośnikami szczecińskiej Łasztowni zapraszamy Państwa na Dni ulicy Zbożowej - imprezę pełną koncertów, wystaw oraz innych wydarzeń kulturalnych, która potrwa przez trzy najbliższe dni (21-23 sierpnia 2015 r.), a także na dwie wystawy malarstwa Eugena Dekkerta, które będzie można zobaczyć w Starej Rzeźni oraz z Muzeum Histroii Szczecina.

DNI ULICY ZBOŻOWEJ

W imieniu Fundacji Moja Łasztownia oraz członków naszego Stowarzyszenia pragniemy zaprosić Państwa na imprezę pn. "Dni ulicy Zbożowej", która potrwa przez trzy najbliższe dni - od piątku do niedzieli (21-23 sierpnia 2015).

Na terenie szczecińskiej Łasztowni - w budynku Starej Rzeźni, wzdłuż ulicy Tadeusza Wendy oraz przy ul. Zbożowej - zaplanowano szereg atrakcji. Pierwszą z nich będzie wystawa dzieł z kolekcji miłośników malarstwa Eugena Dekkerta zorganizowana z okazji 150. rocznicy urodzin malarza, która zostanie otwarta już dzisiaj (21.08.2015) o godz. 18:40. Warto odnotować, że kilka obrazów prezentowanych na wystawie zostało udostępnionych przez członków naszego Stowarzyszenia.

Wśród innych atrakcji są m.in. jarmark z wyrobami regionalnych artystów, liczne koncerty, projekcja filmów i prezentacja zdjęć, spacer po Łasztowni z historią w tle, Regaty Modeli Jachtów Sterowanych Radiem o Puchar ulicy Zbożowej, a także próba pobicia rekordu Polski w jednoczesnym wygrywaniu dzwonkami rowerowymi identycznej melodii.

Więcej informacji i pełen program:
https://www.facebook.com/events/918010781592957/

WYSTAWA MALARSTWA EUGENA DEKKERTA W MUZEUM HISTORII SZCZECINA

Warto dodać, że Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprezentuje wszystkie prace Eugena Dekkerta ze swoich zbiorów - w ramach kolejnej odsłony projektu Nie(ch) żyją Mistrzowie, w ramach którego dzieła wyjątkowych twórców pokazywane są w jubileusz ich urodzin. W dniach 21-28 sierpnia 2015 r. w Muzeum Historii Szczecina przy ul. Księcia Mściwoja II 8 będzie można zobaczyć dziewięć obrazów artysty: Pejzaż górski, XIX/XX w., Mostek w Dąbiu, 1. ćwierć XX w., Widok na wieżę w Gocławiu, 1. połowa XX w., Nabrzeże Rybne w Szczecinie, lata 20. XX w., Widok na port i Wzgórze Zamkowe, ok. 1930, Fragment portu w Szczecinie, lata 30. XX w., Port w Szczecinie z panoramą miasta, lata 30. XX w., Fragment portu w Szczecinie, 1934–1940 oraz Widok na Podzamcze, przed 1940. Dodatkowo w najbliższą niedzielę, 23 sierpnia 2015 r., o godz. 12:00 w Muzeum Historii Szczecina zaplanowano spotkanie z dr Bogdaną Kozińską poświęcone życiu i twórczości Eugena Dekkerta. Na spotkanie wstęp wolny.

Muzuem Narodowe w Szczecinie tak opisuje tego artystę:

Eugen Dekkert jest jednym z najbardziej znanych szczecińskich malarzy pejzażystów. Urodził się 21 sierpnia 1865 roku w Szczecinie. Jego ojciec, Hermann Dekkert, zajmował się handlem hurtowym i w tym kierunku wykształcił również syna, wysyłając go m.in. na praktykę do Anglii. Jednak jeszcze w szczecińskim Gimnazjum Mariackim młody Eugen miał okazję uczyć się rysunku u znanego szczecińskiego malarza i pedagoga – Augusta Ludwiga Mosta. Rozbudzone wówczas zainteresowanie sztuką rozwinął dopiero w latach 90. XIX wieku, studiując na Akademii Sztuk Pięknych (Akademie der Bildenden Künste) w Monachium u Theodora Hummla, pejzażysty eksperymentującego z impresjonizmem i ekspresjonizmem. Tam również zetknął się i zafascynował stylem szkockiej grupy artystów Glasgow Boys, który wyrósł z naturalizmu i realizmu brytyjskiego, pozostając jednocześnie pod wpływem francuskiego impresjonizmu. W 1899 roku Dekkert przeniósł się więc do Glasgow i w tamtejszej School of Art kontynuował studia. Szkockie malarstwo z subtelnymi odcieniami wilgotnego powietrza i zamglonymi pejzażami zdeterminowało jego wczesną twórczość. Stworzone tam nadmorskie krajobrazy Szkocji i północnej Anglii przyniosły mu pierwsze sukcesy i uznanie.

W czasie studiów wyjeżdżał na plenery do Włoch, Francji i Holandii. W latach 1899–1913 jego dzieła wystawiano w Royal Glasgow Institute of Fine Arts, a sam Dekkert po ukończeniu nauki rozpoczął pracę na swojej wcześniejszej uczelni, w Glasgow. W tamtym okresie jego pejzaże pokazywano w Monachium, Dreźnie i Berlinie, a w 1901 roku wziął udział w Międzynarodowej Wystawie Jubileuszowej w Monachium, na której przyznano mu złoty medal. Prezentował swoje prace także na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. Obrazy Dekkerta znajdowały nabywców wśród czołowych muzeów Niemiec, Anglii czy nawet Australii, Kąpiące się dzieci trafiły do Muzeum Miejskiego w Szczecinie.

W 1903 roku Dekkert przeniósł się do St. Monan, wioski rybackiej położonej na wschodnim wybrzeżu Szkocji, gdzie nadal malował marynistyczne oraz wiejskie pejzaże. Po kilku latach wrócił jednak do Monachium i dołączył do stowarzyszenia Monachijskiej Secesji, a książę Bawarii Luitpold Wittelsbach uhonorował go złotym medalem za działalność artystyczną.

W 1922 roku osiedlił się w Diessen nad jeziorem Ammersee. Tematy alpejskie, ale przede wszystkim samo jezioro i żaglówki zdominowały w tym okresie jego malarstwo. Nadal odbywał podróże artystyczne po Niemczech, na Śląsk i do Włoch.

Mimo że nie mieszkał na stałe w Szczecinie Dekkert był mocno związany ze swym rodzinnym miastem i Pomorzem. Często bawił tu w latach 20. i 30. XX wieku, m.in. ze względu na fascynujące go ruchliwe życie portu. Ponadto uczestniczył w wystawach Pomorskiego Stowarzyszenia Sztuki i Rzemiosła Artystycznego (Pommerscher Verein für Kunst und Kunstgewerbe), Pomorskiego Związku Artystów (Pommersche Künstlerbund), którego był współzałożycielem, Północnoniemieckiej Secesji (Norddeutsche Sezession) oraz Szczecińskiego Stowarzyszenia Muzealnego (Stettiner Museumsverein), jako jego członek.

W uznaniu pracy artystycznej Muzeum Miejskie przyznało Dekkertowi atelier na Hakenterrasse (Wały Chrobrego) z widokiem na Odrę. Przyjeżdżał do Szczecina regularnie co najmniej do swoich 70. urodzin (1935), by malować port, ruch przy nabrzeżu rybnym czy Łasztownię ze starymi spichlerzami. Jego prace zyskały tak dużą popularność w mieście, że sam Dekkert zlecał ich powielanie, w formie odbitek graficznych.

W 1937 roku przeniósł się na stałe do alpejskiej miejscowości Garmisch-Partenkirchen, gdzie zmarł 19 stycznia 1956 roku w wieku 91 lat.

Współcześnie obrazy Dekkerta znajdują się w ofercie zarówno lokalnych antykwariuszy, jak i największych światowych domów aukcyjnych. I choć nie osiągają zawrotnych cen dzieł najbardziej znanych impresjonistów, to wciąż są uważane za dobrą inwestycję. W Szczecinie jego prace cieszą oczy kilku wytrawnych kolekcjonerów, jednak najwięcej prac znalazło poczesne miejsce na wystawach Muzeum Narodowego w Szczecinie, które wciąż szuka możliwości powiększenia kolekcji obrazów tego nieco tajemniczego, acz bystrego obserwatora natury, światła, koloru i ruchu portowego.

Więcej informacji: 
http://muzeum.szczecin.pl/aktualnosci/wydarzenia/lista/243-nie-ch-zyja-mistrzowie-eugen-dekkert.html

‹ Wróć do listy wydarzeń