Trwa wczytywanie...

 


Nasze muzeum powiększa swoją kolekcję obrazów

  • Opublikowano ›
    8 czerwca 2016
  • Autor ›
    Małgorzata Klimczak
  • Medium ›
    Głos Szczeciński
Powiększ

Wojciech Gerson, Leon Wyczółkowski, Jacek Malczewski - to nazwiska malarzy, których dzieła zakupiło Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Najważniejszy z nich to obraz Wojciecha Gersona z 1888 roku "Bez ziemi. Pomorzanie wyparci przez Niemców na wyspy Bałtyku". Artysta wykonał monumentalną wielofigurową kompozycję odnoszącą się do wydarzeń wczesnego średniowiecza.

- Po wielu staraniach obraz stał się własnością Muzeum Narodowego w Szczecinie - mówi Lech Karwowski, dyrektor MNS. - Mamy dobrą kolekcję malarstwa przełomu XIX i XX wieku, ale nie mamy zbyt wielu obrazów pokazujących teren Pomorza Zachodniego. Ten obraz będzie kluczowym obiektem wystaw pomorskich. Chcielibyśmy rozpocząć program badawczy dotyczący ikonografii Pomorza Zachodniego w malarstwie polskim.

Zakup był możliwy między innymi dzięki pieniądzom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na prezentację obrazu przyjechał sekretarz stanu MKiDN Jarosław Sellin.

- Wojciech Gerson był założycielem warszawskiej Zachęty i nauczycielem wielu polskich malarzy XIX wieku - mówi Jarosław Sellin. - Ten obraz namalował wtedy, kiedy państwa polskiego nie było na mapie Europy. Od 2009 obraz był wystawiony na aukcję i cieszę się, że zainteresował się nim dyrektor szczecińskiego muzeum.

Obraz Wojciecha Gersona został zakupiony za 805 tys. zł., z czego 600 tys. zł to pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakup dofinansował marszałek oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego.

‹ Wróć do listy artykułów