Trwa wczytywanie...

 


Wojciech Gerson i jego szkoła

  • Opublikowano ›
    29 stycznia 2015
  • Autor ›
    -
  • Medium ›
    Panorama 7
Powiększ

W końcu 2014 roku zainaugurowalo swą mecenasowską działalność reaktywowane Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie. Ta nowa społeczna inicjatywa nawiązuje do szlachetnych gestów osób prywatnych pozwalających stworzyć przed stu laty Muzeum Miejskie.

Jego stałe galerie, dzięki hojności założonego w 1911 roku Szczecińskiego Towarzystwa Muzealnego, zapełniły się niegdyś wybitnymi przykładami dzieł artystów europejskich - Vincenta van Gogha czy Narcisse'a Virgilia Diaza de la Peny. W salach wystaw czasowych szczecinianie mogli zaś oglądać między innymi ekspozycje Honore Daumiera, Katha Kollwitz oraz Emila Noldego. Obecnie rozpoczynamy prace nad nową Galerią Sztuki Europejskiej, w której będą dzieła z XIX i pierwszej połowy XX wieku różnych szkół narodowych oraz międzynarodowej awangardy. Złożą się na nią prace ze zbiorów własnych muzeum oraz sukcesywnie pozyskiwane depozyty, w tym od tworzącego własną kolekcję towarzystwa, które obejmuje niniejszym patronat nad przestrzenią pierwszego piętra traktu północnego gmachu głównego Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Wystawa "Wojciech Gerson i jego szkoła" stanowi pierwszy, roboczy pokaz zasobów muzealnych stanowiących zrąb przyszłej stałej ekspozycji.

Dziś w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie znajdują się cztery kompozycje Gersona. "Portret Rozalii Winter" (1850, olej, płótno, 64 x 51; obecnie na wystawie czasowej w willi Tyszkiewiczów na Zatroczu, Litwa) reprezentuje wczesny okres twórczości. "Pejzaż z wiatrakiem" (1855, olej, blacha, 34 x 25) stanowi jedną z pierwszych prób malarstwa pejzażowego, prowadzących do tak wybitnych prac jak dojrzały "Krajobraz tatrzański" (1893, ołówek, akwarela, papier, 37 x 28,5). Zakupiona pierwotnie przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie i uchodząca po II wojnie światowej za zaginioną, a znajdująca się w szczecińskiej kolekcji od 1979 roku "Przysięga na szarotkę" (1867, olej, płótno, 137 x 101) to jedno z najbardziej charakterystycznych dla malarza przedstawień rodzajowych inspirowanych życiem polskich górali.

Wystawę można zobaczyć w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3, od 21 stycznia do 27 września 2015. W dniach: wtorek, środa, sobota 10-18, czwartek 10-20, niedziela 10-16. Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 5 zł, rodzinne 15 zł. Wstęp wolny w soboty. www.muzeum.szczecin.pl

‹ Wróć do listy artykułów