Otwarcie wystawy "Wojciech Gerson i jego szkoła"

22 stycznia 2015

W środę, 21 stycznia 2015 roku, w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie otworzono wystawę pt. "Wojciech Gerson i jego szkoła", która została zadedykowana Towarzystwu Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Szczecińskie Muzeum rozpoczęło prace nad nową Galerią Sztuki Europejskiej, w której prezentowane będą dzieła XIX i pierwszej połowy XX wieku różnych szkół narodowych oraz międzynarodowej awangardy. Złożą się na nią prace ze zbiorów własnych Muzeum oraz sukcesywnie pozyskiwane depozyty, w tym przede wszystkim pochodzące z kolekcji własnej naszego Towarzystwa, które obejmuje niniejszym patronat nad przestrzenią pierwszego piętra traktu północnego Gmachu Głównego Muzeum na Wałach Chrobrego.

Wystawa „Wojciech Gerson i jego szkoła” stanowi pierwszy, roboczy pokaz zasobów muzealnych, stanowiących zrąb przyszłej stałej ekspozycji. Jego bohaterem uczyniono przewrotnie nestora patriotycznie nastrojonego malarstwa narodowego, a tematem budowanie polskiej tożsamości kulturowej – najpierw w opozycji wobec „obcych”, a następnie w harmonii z międzynarodowym wielogłosem przełomu XIX i XX wieku. Jest to wystawa nie tyle wybitnego akademika i realisty, co zaangażowanego w politykę kulturalną członka warszawskiego środowiska artystycznego, założyciela Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, a przede wszystkim wytrawnego pedagoga. To także wystawa absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Sankt Petersburgu, bywalca oficjalnych Salonów Paryskich oraz mistrza artystów, którzy – często wbrew nauczycielowi – prymat tych z czasem skostniałych instytucji zburzyli.

Wystawa czynna: do 27 września 2015.
Godziny otwarcia: wtorek, środa, sobota 10:00–18:00, czwartek 10:00–20:00, niedziela 10:00–16:00.
Bilety: normalne 10 zł / ulgowe 5 zł / rodzinne 15 zł / wstęp wolny w soboty
Kuratorzy: dr Szymon Piotr Kubiak, współpraca: Aleksandra Gieczys-Jurszo, Stefania Hernik.

Więcej informacji: