Trwa wczytywanie...

 


Zaproszenie na wystawę "Wojciech Gerson i jego szkoła"

  • Opublikowano ›
    15 stycznia 2015
  • Autor ›
    Maciej Luszawski
Powiększ

W najbliższą środę, 21 stycznia 2015 roku o godz. 18:00, w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Wały Chrobrego 3, nastąpi otwarcie wystawy pt. "Wojciech Gerson i jego szkoła", która została zadedykowana naszemu Stowarzyszeniu! 

Wystawa „Wojciech Gerson i jego szkoła” stanowi pierwszy, roboczy pokaz zasobów muzealnych, stanowiących zrąb przyszłej stałej ekspozycji. Jego bohaterem Muzeum Narodowe uczyniło przewrotnie nestora patriotycznie nastrojonego malarstwa narodowego, a tematem budowanie polskiej tożsamości kulturowej – najpierw w opozycji wobec „obcych”, a następnie w harmonii z międzynarodowym wielogłosem przełomu XIX i XX wieku. Jest to wystawa nie tyle wybitnego akademika i realisty, co zaangażowanego w politykę kulturalną członka warszawskiego środowiska artystycznego, założyciela Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, a przede wszystkim wytrawnego pedagoga. To także wystawa absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Sankt Petersburgu, bywalca oficjalnych Salonów Paryskich oraz mistrza artystów, którzy – często wbrew nauczycielowi – prymat tych z czasem skostniałych instytucji zburzyli.

Dziś w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie znajdują się cztery kompozycje Gersona. „Portret Rozalii Winter” (1850, olej, płótno, 64 x 51; obecnie na wystawie czasowej w willi Tyszkiewiczów na Zatroczu, Litwa) reprezentuje wczesny okres twórczości. „Pejzaż z wiatrakiem” (1855, olej, blacha, 34 x 25) stanowi jedną z pierwszych prób malarstwa pejzażowego, prowadzących do tak wybitnych prac jak dojrzały „Krajobraz tatrzański” (1893, ołówek, akwarela, papier, 37 x 28,5). Zakupiona pierwotnie przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie  i uchodząca po II wojnie światowej za zaginioną, a znajdująca się w szczecińskiej kolekcji od 1979 roku „Przysięga na szarotkę” (1867, olej, płótno, 137 x 101) to jedno z najbardziej charakterystycznych dla malarza przedstawień rodzajowych inspirowanych życiem polskich Górali.

Dzieła te zostaną skonfrontowane na wystawie z pracami innej szkoły – równie młodej jak nasze Stowarzyszenie - Akademii Sztuki w Szczecinie. Studenci III roku malarstwa i nowych mediów, zainspirowani wielką „machiną historyczną” Gersona „Bez ziemi. Pomorzanie wyparci przez Niemców na wyspy Bałtyku” (1888, olej, płótno, 114,8 x 207), zaproponowali krytyczną reinterpretację malowidła. Obraz ten, znajdujący się w zbiorach prywatnych, a niezwykle cenny ze względów historiograficznych, zwłaszcza w kontekście pomorskiego wielonarodowego dziedzictwa, staramy się obecnie nabyć. Aby dokonać tego wielkiego dzieła potrzebne jest jednak wsparcie rozrastających się kręgów darczyńców. Każdy z Państwa może się do tego przyczynić przystępując do naszego Stowarzyszenia - do czego wszystkich gorąco zachęcamy. Wystarczy pobrać i wypełnić deklarację członkowską dostępną w dziale "Materiały do pobrania".

Więcej informacji:
http://muzeum.szczecin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2264:gerson-wojciech-wystawa&catid=5:ekspozycje-czasowe&Itemid=5

‹ Wróć do listy wydarzeń