Trwa wczytywanie...

 


TPMNS z wizytą w Krakowie

  • Opublikowano ›
    2 grudnia 2014
  • Autor ›
    Danuta Falkowska
Powiększ

W Sali "Koloryzm" w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie otwarta została wystawa poświęcona twórczości Tadeusza Łapińskiego, jednego z najciekawszych grafików, autora nowatorskich rozwiązań w zakresie litografii barwnej. Uroczysty wernisaż odbył się dnia 14 listopada br., a obecne na nim były przedstawicielki Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie – Danuta Falkowska oraz Irena Dawid Osina, zaproszone na tę uroczystość przez pana Krzysztofa Wasilewskiego – organizatora wystawy.

W Krakowie zaprezentowano 80 prac z najważniejszych etapów twórczości artysty: od malarstwa materii po prace abstrakcyjne. Są to obiekty z lat 1959―2011 powstałe w Polsce, Jugosławii, Brazylii i USA.

Artysta urodził się w 1928 roku w Rawie Mazowieckiej. W latach 1949-1955 studiował w warszawskiej ASP malarstwo pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego i litografię w pracowni Józefa Pakulskiego. Jeszcze w trakcie studiów tworzył obrazy abstrakcyjne wykorzystując farby mieszane z cementem lub piaskiem, bliskie sztuce materii. Tadeusz Łapiński poświęcił się jednak głównie technice graficznej – litografii wielobarwnej. W ramach wymiany artystycznej Związku Polskich Artystów Plastyków wyjechał do Jugosławii, zwiedził Niemcy, Austrię, Francję i Włochy. W 1960 roku wysłał zestaw prac na konkurs International Biennial of Prints zorganizowany w Muzeum Sztuki w Cincinati w USA i otrzymał I Nagrodę.

W 1963 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pracował w Instytucie Grafiki Pratt. Obracał się w kręgach sław świata sztuki, poznając m.in. Salvadora Dali, Andy Warhola i Marka Rothkę. Od 1972 r. podjął pracę dydaktyczną na Wydziale Sztuki College Park Uniwersytetu Stanu Maryland w USA., a w 1983 roku uzyskał stopień profesora zwyczajnego. Jego twórczość została doceniona dzięki eksperymentom z techniką litografii. Artysta jest wynalazcą "tęczowego" druku tzw. Split Color lub Rainbow. Jego dokonania w tej technice weszły do kanonów nauczania szkół artystycznych oraz publikacji dotyczących historii litografii. Wystawy jego grafik odbyły się w wielu prestiżowych muzeach, m.in., w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku w 1962 r., w Whitney Museum, w Muzeum Sztuki Amerykańskiej w Waszyngtonie i otworzyły Tadeuszowi Łapińskiemu drogę światowej kariery.

Artysty ma w swoim dorobku dwieście wystaw indywidualnych i kilka razy tyle zbiorowych, wykonał własnoręcznie ponad piętnaście tysięcy litografii i zdobył kilkadziesiąt nagród na niemal wszystkich kontynentach świata. Ekspozycja  krakowska jest, jak mówi sam autor, ukoronowaniem jego twórczości.

W imieniu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie artysta został zaproszony do naszego miasta, gdzie mógłby zaprezentować swój dorobek tutejszej społeczności wystawiając prace w Galerii Kapitańskiej. Wstępny termin wystawy ustalono na kwiecień 2015 roku. Czekamy z niecierpliwością.

‹ Wróć do listy wydarzeń