Trwa wczytywanie...

 


Oprowadzenie kuratorskie po wystawie "Biedermeier"

  • Opublikowano ›
    11 marca 2018
  • Autor ›
    Maciej Luszawski
Powiększ

W niedzielę, 4 marca 2018 r., członkowie naszego Stowarzyszenia spotkali się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego, aby wspólnie obejrzeć wystawę "Biedermeier".

Licznie przybyłych gości powitał dr Dariusz Kacprzak - Zastępca Dyrektora MNS ds. Naukowych, a także Edward Osina - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie. Po krótkich przemówieniach obaj Panowie zaprosili wszystkich zgromadzonych na główny punkt spotkania, jakim było oprowadzenie kuratorskie po prezentowanej aktualnie w Muzeum wystawie pn. "Biedermeier", poświęconej tytułowemu stylowi panującemu w pierwszej połowie XIX wieku, przede wszystkim w sztukach użytkowych, a charakteryzującego się prostotą, kunsztem i solidnością wykonania, szlachetnością użytych materiałów, służącą wygodzie funkcjonalnością. Naszym przewodnikiem po wystawie był dr Kacprzak, który w szczególach przedstawił nam większość z ponad 400 prezentowanych muzealiów, wśród których są obrazy, ryciny, meble, porcelana, szkło, złotnictwo, ubiory, akcesoria mody, zabawki i bibeloty.

Po obejrzeniu wystawy czekał na gości drobny poczęstunek ufundowany przez jedną z zaprzyjaźnionych ze Stowarzyszeniem firm. Wszyscy członkowie naszego Towarzystwa wzięli także udział w tradycyjnej loterii, w której tym razem - prócz ciekawych pozycji ksążkowych i płóciennych toreb z nadrukiem jednego z prezentowanych obrazów - był także obraz szczecińskiego malarza Macieja Woltmana, przekazany na loterię przez Fundację Ars Et Bonum. Zwyciężczynią losowania okazała się Pani Aleksandra, która nie kryła radości z wygranej. Każdy z gości otrzymał także okolicznościowy kubek z nadrukiem fragmentu obrazu Ludwika Augusta Mosta "Portret Emila Baesemanna", który należy do naszego Towarzystwa i jest również prezentowany na wystawie.

Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie. Szczególne podziękowania kierujemy do pracowników Muzeum Narodowego w Szczecinie, którzy tego dnia poświęcili nam swój cenny czas. Na koniec zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć (fot. Jan Surudo).

Powiązane galerie

Oprowadzenie kuratorskie po wystawie "Biedermeier"

‹ Wróć do listy wydarzeń