Doroczne spotkanie Członków TPMNS w Muzeum Narodowym w Szczecinie

27 czerwca 2017

W minioną niedzielę, 25 czerwca 2017 r., członkowie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie wzięli udział w dorocznym spotkaniu, które tym razem odbyło się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego w Szczecinie.

Licznie zgromadzonych członków naszego Stowarzyszenia powitał Pan Lech Karwowski - Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, a także Pan Edward Osina - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie. W przemówieniach podkreślono doniosłą rolę, jaką w działalności Muzeum odgrywa nasze Stowarzyszenie, a także podziękowano członkom za ich dotychczasowy wkład i współpracę. Omówiono także efekty tegorocznej zbiórki publicznej, która została przeprowadzona podczas 12. Europejskiej Nocy Muzeów. Za zebrane pieniądze, które zostaną wsparte środkami własnymi Towarzystwa, zostaną zakupione prace Gérarda Singera, związane z jego monumentalnym, prezentowanym w Muzeum obrazem zatytułowanym 14 lutego w Nicei. Spadkobiercy artysty zaproponowali bowiem sprzedaż dzieł malarskich i rysunkowych na preferencyjnych warunkach.

Głównym punktem tegorocznego spotkania było oprowadzenie kuratorskie po prezentowanej aktualnie w Muzeum wystawie pn. Malczewscy. Figura syna. Naszym przewodnikiem była kurator wystawy - Pani dr Beata Małgorzata Wolska, która z ogromnym entuzjazmem opowiadała nam o poszczególnych częściach wystawy i prezentowanych w ich ramach pracach. W pierwszej z nich, „Synchronia, czyli spotkanie”, pokazana została relacja między artystami – od najmłodszych lat Rafała Malczewskiego do dojrzałego malarstwa. „Synekdocha, czyli twarze” to dział, w którym mogliśmy obcować z fragmentami najbardziej typowymi dla całej twórczości obu malarzy. W tej grupie prac zaprezentowane są między innymi role społeczne, z którymi musieli się oni konfrontować. W ostatniej części, „Synczyzna – ojczyzna synów”, mogliśmy z kolei obserwować kulminację zmagania się z presją społeczno-kulturową na przykładzie sposobu konstruowania swoich ojczyzn przez obu Malczewskich.

Po obejrzeniu wystawy czekał na nas drobny poczęstunek ufundowany przez jedną ze wspierających nas firm. Wszyscy członkowie naszego Stowarzyszenia otrzymali roczne karty wstępu do Oddziałów szczecińskiego Muzeum, a znaczna część z nich wylosowała dodatkowo publikacje książkowe Muzeum w loterii, która stała się już stałym punktem naszych dorocznych spotkań.

Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie. Szczególne podziękowania kierujemy przy tym do pracowników Muzeum Narodowego w Szczecinie, którzy tego dnia poświęcili nam swój cenny czas. Na koniec zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć (fot. Michał Wojtarowicz, MNS).

Powiązane galerie

Spotkanie TPMNS w Muzeum Narodowym w Szczecinie