Spotkanie w Centrum Dialogu Przełomy i Muzeum Tradycji Regionalnych

15 czerwca 2016

W minioną niedzielę, 12 czerwca 2016 r., członkowie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie zwiedzili dwa szczecińskie muzea - Centrum Dialogu Przełomy oraz Muzeum Tradycji Regionalnych.

W towarzystwie Lecha Karwowskiego - Dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz pracowników CDP mieliśmy okazję obejrzeć najnowszą szczecińską placówkę muzealną - Centrum Dialogu Przełomy przy pl. Solidarności 1 w Szczecinie. Znajduje się w nim wystawa stała dotycząca lat 1939–1989. W ekspozycję wprowadza przestrzeń pokazująca wojenny Szczecin, migracje i najgorszy czas poprzedniego systemu – stalinizm. Najwięcej przestrzeni zajmują „polskie miesiące”, które tu, w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim, budowały tożsamość mieszkańców tych ziem. Grudzień ‘70, Sierpień ‘80, Sierpień ‘88 wpłynęły na zmianę systemu i na trwałe wpisały Szczecin i Pomorze Zachodnie w ciąg dziejów uniwersalnych.

Wystawa stała CDP to niespotykanie w innych obiektach tego typu  połączenie treści historycznych z dziełami i instalacjami wybitnych polskich artystów. Dzięki temu Centrum opowiadające o najnowszej historii Szczecina stało się jednocześnie muzeum sztuki współczesnej.

Druga część spotkania odbyła się w Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27 w Szczecinie, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć zakupiony przez nas obraz Augusta Ludwiga Mosta "Portret Emila Baesemanna", przekazany w depozyt do Muzeum, a także obraz Wojciecha Gersona "Bez ziemi. Pomorzanie wyparci przez Niemców na wyspy Bałtyku", którego zakup został częściowo sfinansowany ze środków naszego Stowarzyszenia.

Na pięknie odnowionym dziedzińcu Muzeum czekał na nas drobny poczęstunek ufundowany przez jedną ze wspierających nas firm. Wszyscy członkowie naszego Stowarzyszenia otrzymali roczne karty wstęp do Oddziałów szczecińskiego Muzeum, a znaczna część z nich wylosowała dodatkwo publikacje książkowe sygnowane przez MNS.

Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie. Szczególne podziękowania kierujemy także do pracowników Muzeum Narodowego w Szczecinie, którzy tego dnia poświęcili nam swój cenny czas.

Powiązane galerie

Spotkanie TPMNS w Centrum Dialogu Przełomy