Kolejny obraz Augusta Ludwiga Mosta w naszej kolekcji!

6 czerwca 2016

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że kolekcja naszego Towarzystwa powiększyła się o kolejny, bardzo cenny nabytek. Zakupiliśmy bowiem obraz Augusta Ludwiga Mosta "Portret Emila Baesemanna" (olej na płótnie, 136 cm x 113 cm w ramie, 104 cm x 82 cm bez ramy), który został namalowany przez tego wybitnego szczecińskiego malarza w 1849 r.

Dzieło przedstawia syna szczecińskiego kupca Gottlieba Baesemanna - Emila. Kilkuletni, blondwłosy chłopiec, ubrany w granatowy kaftan, pozuje na oplecionej winoroślą werandzie rodzinnej, podszczecińskiej posiadłości. W jednej ręce trzyma kapelusz udekorowany strusim piórem, w drugiej zaś - kolorową piłeczkę. Na portrecie towarzyszy mu piesek. W tle widać gęsty park, a w dalszej perspektywie - zabudowania. W opinii pracowników Muzeum kompozycja nawiązuje do portretów dzieci władców i arystokracji, co może wskazywać na wysokie aspiracje Gottlieba Baesemanna.

Obraz nabyliśmy za kwotę 12.000 euro (54.298,80 zł), z czego 2.061,57 zł pochodziło ze środków zgromadzonych w ramach zbiórki publicznej przeprowadzonej podczas tegorocznej Nocy Muzeów, a pozostała kwota - ze środków własnych naszego Stowarzyszenia.

Dzieło zostało przekazane w długoterminowy depozyt do Muzeum Narodowego w Szczecinie, gdzie wejdzie w skład jednej z największych kolekcji obrazów Augusta Ludwiga Mosta - będzie bowiem 12. obrazem tego artysty w zbiorach szczecińskiego Muzeum. Dr Dariusz Kacprzak z MNS zapowiada, że obraz zostanie zaprezentowany publicznie prawdopodobnie jeszcze latem br. w Muzeum Historii Miasta w Ratuszu Staromiejskim.