Wystawa "[zoom] na Szczecin - punkty widzenia"

5 kwietnia 2016

Zachęcamy Państwa gorąco do obejrzenia wystawy polskiego malarstwa współczesnego "[zoom] na Szczecin - punkty widzenia", która będzie prezentowana w szczecińskiej Filharmonii od 12 kwietnia 2016 r. do 9 maja 2016 r.

Dwudziestu dwóch zaproszonych artystów spoza Szczecina, zarówno cenionych twórców, jak i młodych, utalentowanych malarzy z całej Polski pochodzących z różnych miast (od Krakowa przez Łódź, Warszawę, Poznań po Gdańsk), przedstawia na wystawie swoją artystyczną wizję Szczecina.

Do projektu zostały zaproszone trzy grupy artystów – do pierwszej i najliczniejszej należą ci artyści, którzy nigdy w Szczecinie nie byli, przedstawiciele drugiej grupy z miastem mieli sporadyczny kontakt i trzecia grupa, w której znaleźli się artyści, którzy z miastem mają różne powiązania.

Prezentowane prace pochodzą z ostatnich lat (2013–2016) i wykonane są różnymi technikami (od klasycznych, takich jak olej na płótnie czy akryl na papierze, przez techniki graficzne – linoryt i druk cyfrowy, po unikatową technikę w skali świata – emalię na blasze).

Po raz pierwszy w Polsce wystawione zostaną młodzieńcze rysunki Szczecina autorstwa Edwarda Dwurnika z 1967 roku z jego najnowszą pracą powstałą specjalnie na tę okazję. Wystawie towarzyszy polsko-angielska publikacja (współfinansowana przez Miasto Szczecin), w której sami twórcy wypowiadają się o mieście, a eseje napisali: łódzki historyk sztuki Wojciech Jakubczyk oraz szczeciński psycholog Barbara Stawarz.

Organizatorzy wystawy poprosili również artystów o sformułowanie osobistych refleksji i rozważań o Szczecinie, które są dopełnieniem Ich dzieł. Zadali im wiele pytań - od związanych z poszukiwaniem inspiracji do stworzenia dzieła, przez emocje towarzyszące pracy nad obrazem, po odkrywanie tego, co ciekawe i nowe. Zapytano ich o potencjał Szczecina, o to, co jest najważniejsze i najbardziej wartościowe w tym mieście, a także – co zdumiewające, zaskakujące lub też niezwiązane ze Szczecinem. Całkowicie oddano głos twórcom.

Każda osoba odwiedzająca wystawę będzie miała możliwość wskazania obrazu dla Szczecina i wzięcia udziału w ankiecie Wokół Miasta.

• Co? Wystawa "[zoom] na Szczecin – punkty widzenia"
  • Gdzie? Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie, ul. Małopolska 48
  • Kiedy? Wernisaż: 12.04.2016 r. o godz. 19:00
  • Wystawa czynna: 12.04.2016–9.05.2016 r.
  • Wstęp wolny: w każdą niedzielę od godziny 10:00 do 16:00.
  • Więcej informacji: www.salonsztuki.netwww.filharmonia.szczecin.plwww.szczecin.eu