Trwa wczytywanie...

 


Nowy projekt MNS - Nie(ch) żyją Mistrzowie!

  • Opublikowano ›
    10 marca 2015
  • Autor ›
    Maciej Luszawski
Powiększ

W dniach 10–15 marca 2015 roku - wspólnie z Muzeum Narodowym w Szczecinie - zapraszamy Państwa do Muzeum Historii Szczecina, Oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie, przy ul. Księcia Mściwoja II 8, na pierwszą odsłonę projektu „eMeNeS_Nie(ch) żyją mistrzowie!” oraz do świętowania przypadającej właśnie 208. rocznicy urodzin Augusta Ludwiga Mosta.

Projekt „eMeNeS_Nie(ch) żyją mistrzowie!” to wielowymiarowe działania promocyjno-edukacyjno-popularyzatorskie prowadzone w trzech przestrzeniach: wirtualnej (strona internetowa MNS, fan page na portalu społecznościowym facebook), medialnej (na łamach lokalnej prasy) oraz „żywej” – w salach ekspozycyjnych Muzeum. Wykorzystując rocznice urodzin wybranych wielkich artystów, których prace znajdują się w zbiorach Muzeum lub w depozycie i są prezentowane na wystawach stałych i czasowych, Muzeum będzie przybliżać ich twórczość i sylwetki. To unikatowy walor promocyjny kolekcji, szczególnie ważny w kontekście planów stworzenia Galerii Sztuki Europejskiej. Docelowo, specjalnie dla tego projektu w Gmachu Głównym Muzeum zostanie zaaranżowana przestrzeń wystawowa, możliwa do wykorzystania także przy innych okazjach, np. w Dzień Wolnej Sztuki, do działań w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, prezentacji nowych nabytków czy rezultatów prac konserwacyjnych.

W ramach projektu zaprezentowane zostaną dzieła oraz sylwetki m.in. Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Wilhelma Meyera-Schwartau, Lovisa Corintha, Eugena Dekkerta, Max Slevogt. Specjalny charakter będą miały wydarzenia związane z 500. rocznicą urodzin Lukasa Cranacha Młodszego oraz 100. – Bernharda Heiligera.

Pierwsza odsłona „eMeNeS_Nie(ch) żyją mistrzowie!” ma charakter bardzo szczeciński. 10 marca 2015 przypada 208. rocznica urodzin Augusta Ludwiga Mosta – wybitnego szczecińskiego malarza epoki biedermeieru. W zbiorach Muzeum jest już 11 płócien artysty oraz wiele rysunków, a kolekcja wciąż się powiększa. W dniach 10–15 marca 2015 roku w Muzeum Historii Szczecina, Oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie (ul. Księcia Mściwoja II 8) obok eksponowanych dotąd obrazów będzie można oglądać dwa dotychczas niepokazywane dzieła: „Pejzaż górski przy źródle z figurą Matki Boskiej” (1848) oraz „Portret rodziny Kühn” (1844), zakupiony w ubiegłym roku przez nasze Stowarzyszenie.

 

August Ludwig Most

Niemiecki malarz epoki biedermeieru. Urodził się 10 marca 1807 roku w Szczecinie. W młodości kształcił się w Stargardzie u malarza o nazwisku Thiele. W latach 1825–1830 studiował w Akademii Sztuki w Berlinie u prof. Heinricha Lengericha. Z tego okresu pochodzą pierwsze obrazy artysty, przedstawiające Stargard: „Wieże Bramy Młyńskiej” i „Wnętrze kościoła Mariackiego”. Ten ostatni został zakupiony przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Po zakończeniu studiów Most przez kilka lat mieszkał w Dreźnie, by w 1834 roku powrócić do Szczecina. W roku 1841 rozpoczął pracę w szczecińskim Gimnazjum Mariackim. W szkole tej pracował jako nauczyciel rysunku aż do śmierci.

August Ludwig Most chętnie podróżował, szkicował między innymi zajazdy, gospody i stroje ludowe, szczególnie chętnie strój pyrzycki, który malarz spopularyzował dzięki swoim szkicom. Z chwilą powołania w 1834 roku Pomorskiego Stowarzyszenia Sztuki (Kunstverein für Pommern) zasiadał w jego zarządzie i zaliczał się do elity miejskiej Szczecina.

Duża część szkiców Ludwiga Mosta zaginęła podczas II wojny światowej. Zachowało się przede wszystkim malarstwo olejne, pejzażowe i portretowe – łącznie około 280 obrazów, przechowywanych głównie w zbiorach muzeów w Szczecinie i Greifswaldzie. Wśród pejzaży dużą wartość przedstawiają obrazy prezentujące architekturę dawnego Szczecina, Stargardu i Pyrzyc, wśród portretów – m.in. podobizny szczecińskiego kompozytora Carla Loewego i matematyka Hermanna Grossmanna. Obraz Mosta „Szczeciński zamek od strony północy” (1828) posłużył jako podstawa rekonstrukcji Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie po zniszczeniach wojennych.

August Ludiwg Most zmarł w rodzinnym mieście 27 czerwca 1883 roku, został pochowany na nieistniejącym dziś Cmentarzu Grabowskim.

 

Most Mosta

Nowa przeprawa łącząca szczecińskie wyspy Łasztownię i Grodzką, prowadząca do przyszłej mariny, jest już na ukończeniu. Powstaje dokładnie w miejscu, z którego August Ludwig Most w 1847 roku namalował jeden ze swoich najbardziej znanych obrazów – „Widok Szczecina z Łasztowni Stoczniowej” („Blick auf Stettin von der Schiffbaulastadie”), dziś znajdujący się w zbiorach Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie. Na początku 2014 roku Muzeum Narodowe w Szczecinie zaproponowało nadanie mostowi imienia tego wybitnego malarza pomorskiego. „Most Mosta” to nie tylko ciekawa gra słów, ale też nośnik wartości historycznych i tożsamościowych. W Urzędzie Miasta Szczecin zostały złożone odpowiednie dokumenty, a z odpowiedzi magistratu wynika, że może przyjąć propozycję. Ewentualna dyskusja rozpocznie się jednak już po zakończeniu budowy. Do tego czasu Muzeum, właściciel największej liczby płócien mistrza, pragnie propagować ideę i zyskiwać dla niej przychylność mieszkańców miasta. Nadanie nowej nazwy mogłoby zapoczątkować serię oryginalnych przedsięwzięć (na przykład stworzenie tablicy pamiątkowej z reprodukcją wspomnianego obrazu czy plenerowej galerii dzieł Augusta Ludwiga Mosta), pozwalających szczecinianom na zapoznanie się z wciąż jeszcze niewystarczająco znaną historią miasta i jego dawnymi, wybitnymi obywatelami.

 

‹ Wróć do listy wydarzeń