Trwa wczytywanie...

 


Nowa wystawa, nowa galeria

  • Opublikowano ›
    21 stycznia 2015
  • Autor ›
    (kas)
  • Medium ›
    Kurier Szczeciński
Powiększ

Obrazy Wojciecha Gersona, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Chełmońskiego czy Leona Podkowińskiego obejrzeć można będzie od środy w gmachu głównym Muzeum Narodowego. Wystawa to pierwszy pokaz Galerii Sztuki Europejskiej.

Galeria to nowy pomysł szczecińskiej instytucji. Ma powstać na I piętrze budynku przy Wałach Chrobrego.

- Przez cztery ostatnie lata gościliśmy tu kolekcję Czartoryskich, teraz planujemy stworzyć miejsce prezentacji dzieł powstałych w XIX i pierwszej połowie XX wieku - mówi Lech Karwowski, dyrektor muzeum. - Jako pierwsza otwarta zostanie ekspozycja "Wojciech Gerson i jego szkoła". Prezentowane na niej dzieła pochodzą w większości z naszych zbiorów.

Prezentacja dedykowana jest Towarzystwu Przyjaciół Muzeum Narodowego, czyli grupie mecenasów wspierających działalność instytucji.

- Towarzystwo liczy ponad stu członków, wspiera nas dwadzieścia firm - wylicza Edward Osina, prezes TPMN. - Tworzenie własnych kolekcji wymaga olbrzymich pieniędzy, nasza działalność pozwala na bycie udziałowcem kolekcji muzeum. Chcemy pozyskiwać kolejne obrazy. Obecnie staramy się o zakup dzieła Gersona właśnie - "Bez ziemi. Pomorzanie wyparci przez Niemców na wyspy Bałtyku" kosztuje 800 tysięcy złotych. Dołożymy starań, by trafiło do Szczecina.

Wojciech Gerson (1831-1901) związany był z patriotycznym malarstwem narodowym. Kształcił się w Warszawie, Petersburgu i Paryżu. Był jednym z założycieli Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Ceniono także jego pracę pedagogiczną: spod jego ręki wyszli tacy mistrzowie pędzla, jak Józef Chełmoński, Leon Wyczółkowski, Władysław Podkowiński czy Józef Pankiewicz.

- Uznaliśmy, że to ciekawa postać, przez której biografię można czytelnie opowiedzieć o sztuce - tłumaczy Szymon Kubiak, kurator wystawy. - Pokazujemy prace jego mistrzów, takich jak Aleksander Kokular czy Cyprian Dylczyński oraz najbardziej znanych uczniów, od których zaczął się modernizm w polskim malarstwie. Zobaczymy sceny patriotyczne, rodzajowe, pejzaże, portrety.

Wernisaż rozpocznie się dzisiaj o godz. 18, w gmachu głównym przy Wałach Chrobrego. Ekspozycja prezentowana będzie do 27 września.

‹ Wróć do listy artykułów